ZAKUP NIERUCHOMOŚCI NA RYNKU PIERWOTNYM - 3 ETAPY
UMOWA REZERWACYJNA
Umowa rezerwacyjna (contrato de reserva de vivienda), jak wskazuje jej nazwa ma na celu dokonanie rezerwacji danego obiektu i jest pierwszym etapem w procesie zakupu nieruchomości. Klient agencji nieruchomości wpłaca do depozytu agencji określoną kwotę pieniężną (zwyczajowo jest to 6.000 euro). W przypadku droższych nieruchomości kwota ta może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy euro. Umowa zawiera takie informacje, jak dane kupującego, podstawowe dane nieruchomości oraz harmonogram wpłat.
Umowa deweloperska (z reguły podpisywana w ciągu miesiąca od daty podpisania umowy rezerwacyjnej). Zwyczajowo wpłata 40% wartości transakcji. Jest to bardzo szczegółowa umowa, do której oprócz wcześniej wymienionych informacji dołączone są plany techniczne nieruchomości. Taka umowa musi zawierać także gwarancję bankową. Jest to gwarancja zwrotu środków pieniężnych kupującemu, jeżeli deweloper z jakiś powodów wycofałby się z transakcji.
Ważne!
W Hiszpanii wszystkie ceny podawane przez dewelopera są cenami netto! Dlatego też do ceny trzeba dodać podatek.
Umowa kupna - sprzedaży (umowa notarialna). Jest to umowa w formie aktu notarialnego, gdzie po wpłaceniu reszty środków zostają Państwu przekazane klucze do nieruchomości. Nabywca oprócz opłat notarialnych (wpis do księgi wieczystej, rejestracja nowego właściciela), zobowiązany jest do zapłacenia podatku VAT (IVA - Impuesto sobre el Valor Añadido). Standardowa stawka podatku VAT w Hiszpanii przy zakupie nieruchomości wynosi 10%, w Andaluzji zaś 7%. Wtedy też należy zapłacić podatek AJD (Actos Jurídicos Documentados - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten obejmuje czynności prawne dokonane w formie aktu notarialnego, dokumentu handlowego lub administracyjnego, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem dokonania takiej czynności. Może przybierać formę opłaty stałej lub zmiennej. Opłata stała dotyczy opieczętowanego papieru, na którym sporządzany jest dokument. Opłata zmienna ma zastosowanie, gdy przedmiot czynności podlega wpisowi do Rejestru Własności, Rejestru Handlowego, Rejestru Własności Przemysłowej lub Rejestru Mienia Ruchomego i wówczas wynosi od 0,5 do 2% w zależności od regulacji danej Wspólnoty Autonomicznej.